Радовиш влезе во кошаркарската елита (ФОТОГАЛЕРИЈА) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Радовиш влезе во кошаркарската елита (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Радовиш влезе во кошаркарската елита (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Радовиш со фантастични игри во вториот дел од сезонава успеа да обезбеди влез во елитното кошаркарсско друштво, откако оваа екипа вечерва славеше на дуелот со Карпош со 81-67. Радовишани по првиот дел од сезоната се наоѓаа на шестото место, но по соработката со Блоко Техна и ангажманот на неколку кошаркари од гевгелискиот клуб тимот на Радовиш одигра фуриозно во последните неколку месеци, бележејќи девет победи во низа и на едно коло до крајот осигурувајќи го второто место, кое значи преселба во повисок ранг на натпреварување.

Вечерашниот дуел беше решен веќе во првата четвртина, што домашниот тим ја одигра во фуриозно темпо, добивајќи го со 30-6. Остатокот од натпреварот беше рутина за оваа екипа, која на одмор замина со 56-27, за по опуштањето во второто полувреме на крајот да триумфира со конечни 14 поени разлика.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.