„Романтично“ за Работнички, „петарда“ на Вардар, триумф за Шкендија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

„Романтично“ за Работнички, „петарда“ на Вардар, триумф за Шкендија

„Романтично“ за Работнички, „петарда“ на Вардар, триумф за Шкендија

Работнички славеше значаен триумф (2-0) над Силекс во битката за излез на европската сцена, а Пелистер потклекна (2-1) на гостувањето во Тетово против Ренова. Вардар очекувано беше убедлив (0-5) во Ѓорче Петров против Македонија ЃП, а исто така и Шкендија освои три бода (1-3) на гости во Штип.

Победа се врати во Прилеп и одигра 1-1 против Шкупи.

„Романтичарите“ остварија важна победа над Силекс на „Телеком Арена“, славејќи со 2-0. Горан Силјановски со гол од огромна далечина во 59.минута го изненади Вујанац и го отвори резултатот, а седум минути подоцна Суад Сахити го постави конечниот резултат на оваа средба.

IMG_9402

Вардар ја совлада Македонија ЃП на гости со 0-5. Попов и Хамбарџумјан стрелаа во првото полувреме, а во второто мрежата на домашниот тим ја погодија и Барсегјан, Блажевски и Спировски. Дин Аломертовиќ во 80.минута не успеа да реализира пенал, откако Гачевски го одбрани неговиот удар.

вардар радост

Шкендија со 1-3 славеше во Штип против Брегалница. Бесарт Ибраими во 58.минута донесе водство за фаворитот, а Абдурахими зголеми на 0-2 во 78.минута. Здравков намали од пенал во 85.минута, а претходно Челиковиќ заработи црвен картон за Шкендија, но гостите преку Арменд Алими постигнаа уште еден гол за заверка на триумфот.

Ренова го совлада Пелистер со 2-1. Стрелец на победничкиот гол беше Стојанчо Велинов во 88.минута од средбата. „Гипсарите“ поведоа преку Арџент Гафури во 27.минута, а Лукас Фереира израмни во 54.минута. Сепак, трите бода и припаднаа на Ренова.

Победа се врати во Прилеп и ремизираше 1-1 со Шкупи. Димитрија Лазаревски донесе водство за гостите, а Зендели си постигна автогол за израмнување.

ПРВА ЛИГА 23.КОЛО

МАКЕДОНИЈА ЃП – ВАРДАР 0-5

БРЕГАЛНИЦА – ШКЕНДИЈА 1-3

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС 2-0

ПОБЕДА – ШКУПИ 1-1

РЕНОВА – ПЕЛИСТЕР 2-1

Табела: Вардар 53, Шкендија 47, Работнички 39, Пелистер 36, Ренова 31, Силекс 31, Шкупи 22, Победа 20, Македонија ЃП 16, Брегалница 12.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.