СЕХА: Вардар до рутински триумф и против Брест Мешков (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

СЕХА: Вардар до рутински триумф и против Брест Мешков (ФОТО)

СЕХА: Вардар до рутински триумф и против Брест Мешков (ФОТО)

Без поголеми проблеми, Вардар стигна и до третата победа во СЕХА лигата, во третиот свој натпревар од регионалното натпреварување славејќи во „Јане Сандански“ против белорускиот Брест Мешков со 31-23 (17-14).

Уште од стартот на првото полувреме „црвено-црните“ нематнаа ритам со кој јасно ја најавија желбата за лесен триумф. Сепак, гостите успеваа да одржуваат каква таква рамнотежна па на полувреме се замина со три гола предност за македонскиот состав.

Белорусите резултатска рамнотежа одржуваа се до 40. минута, при водство од 21-18 на Вардар. Но, потоа македонскиот и европски шампион комплетно доминираше постојано зголемувајќи ја предноста, за на крајот да стигне до триумф од 31-23.

Vardar - Brest Meskov 2

Најефикасен во составот на Вардар беше Вуко Борозан со 6 гола, а Иван Чупиќ запиша 5 погодоци. По четири гола постигнаа Дибиров и Кристопанс, а Стојанче Стоилов мечот го заврши со три гола. Штербик имаше осум одбрани на голот, а Милиќ три одбрани.

Во тимот на Брест Мешков, Стојковиќ и Шилович постигнаа по пет погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.