Словенецот Балтиќ, нов селектор на одбојкарите - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

Словенецот Балтиќ, нов селектор на одбојкарите

Словенецот Балтиќ, нов селектор на одбојкарите

Одбојкарската Федерација на Македонија повторно се реши за промена на кормилото на националниот тим, именувајќи го Драгутин Балтиќ за нов предводник на „спартанците“ во предизвиците што ќе ги очекуваат во оваа календарска година.

Откако лани го сменија Жарко Ристоски, со кого македонската репрезентација бележеше историски успеси, челниците на ОФМ на негово место го ангажираа бугарскиот стратег Желјасков, но и тој не се задржа предолго на клупата на нашиот национален тим.

За селектор во овогодинешниот циклус на натпреварувања на репрезентацијата во ЦЕВ Европска Лига е назначен Драгутин Балтиќ. Прочуено име во Европските одбојкарски кругови, освојувач на европски клупски натпреварувања (ЦЕВ Куп, Челенџ Куп), национални шампионати на Словенија, Азербеџан, Швајцарија и со завидно тренерско искуство како селектор на националните тимови на Словенија и Бугарија“ – соопшти Одбојкарската Федерација на Македонија преку својот официјален фејсбук профил.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.