Спречен терористички напад: Најдена бомба крај „Паркот на принцовите“ во Париз - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Спречен терористички напад: Најдена бомба крај „Паркот на принцовите“ во Париз

Спречен терористички напад: Најдена бомба крај „Паркот на принцовите“ во Париз

Француската полиција се пофали дека спречила сериозен терористички напад во близина на стадионот „Паркот на принцовите“, пред одигрувањето на натпреварот од француското првенство меѓу ПСЖ и Бордо.

Експлозивна направа составена од четири цилиндри и полиена со бензин била пронајдена во близина на стадионот на ПСЖ, само неколку часа пред почетокот на саботниот натпревар. Истата експресно била неутрализирана, а веднаш биле уапсени и пет лица поврзани со нападот.

„Направата била оперативна, а била пронајдена од жител на зграда во близина на стадионот, кој ја повикал полицијата. Уапсени се пет лица, од кои еден е познат исламистички радикал“ – објави француската полиција.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.