Тина Мазе со стил се прости од скијањето (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Тина Мазе со стил се прости од скијањето (видео)

Тина Мазе со стил се прости од скијањето (видео)

Тина Мазе и дефинитивно стави крај на својата фантастична кариера, откако словенечката скијачка настапи на денешната велеслаломска трка на домашен терен во Марибор. Словенката збогуваањето го изведе со стил, откако на половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа да застане и неколку сантиметри пред самата целна линија, да ги соблече скиите и „пешки“ да влезе кон целната рамнина.

Тина Мазе во својата кариера има 26 победи на трките во Светскиот куп, го освои и Големиот Кристален глобус во 2013 година, притоа закитувајќи се со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер четири години претходно. Покрај тоа, Мазе има и четири златни и пет сребрени одличја на светските првенства, како доказ за големината на оваа извонредна скијачка.


Zadnja utrka Tine Maze by goloviliga

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.