Црвена звезда го освои Келн, Арсенал доминираше во Белорусија

Црвена звезда дојде до огромни три бода во второто коло од Лигата на Европа, откако српскиот вицешампион на гостински терен го совлада Келн со 0-1. Боaчи постигна еврогол за да ја круниса доминацијата на „црвено-белите“ на стартот, за потоа домашниот тим целосно да ја преземе инцијативата. Келн одигра максимално офанзивно во завршницата, германскиот тим дури три пати ги погодуваше рамките од голот, но Црвена звезда го издржа притисокот и стигна до цел плен кој ќе биде од огромна важност во битката за пласман во следната фаза.

Во истата група Арсенал рутински славеше на гостувањето против БАТЕ Борисов со 2-4. Тео Волкот постигна два гола уште во првото полувреме, а еднаш меѓу стрелците се запиша Оливие Жиру, за кого ова беше јубилеен 100. гол во дресот на „топчиите“.

Големо изненадување приреди украинска Зорија, славејќи во Шпанија над Атлетик Билбао со 0-1, а Салцбург ја доби пресметката против Херта со 1-0 со голот на Дабур во 73. минута.

Лацио делуваше сигурно против Цулте Варегем триумфирајќи со 2-0 со головите на Каиседо и Имобиле.

ГРУПА Г: Лугано – ФЦСБ 1-2, Плзењ – Хапоел Бер Шева 3-1.

ГРУПА Х: Келн – Црвена звезда 0-1, БАТЕ Борисов – Арсенал 2-4.

ГРУПА И: Коњаспор – Гимараеш 2-1, Салцбург – Марсеј 1-0.

ГРУПА Ј: Остерсунд – Херта 1-0, Атлетик Б. – Зорија 0-1.

ГРУПА К: Ница – Витесе 3-0, Лацио – Цулте Варегем 2-0.

ГРУПA Л: Зенит – Реал Сосиедад 3-1, Розенборг – Вардар 3-1.