Вардар, со уште еден „минималец“, до три бода против Шкупи (ФОТО + видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Вардар, со уште еден „минималец“, до три бода против Шкупи (ФОТО + видео)

Вардар, со уште еден „минималец“, до три бода против Шкупи (ФОТО + видео)

Вардар успеа да стигне до минимална победа од 1-0 против Шкупи во последниот натпревар од 9. коло во ПМФЛ, славејќи на „Филип Втори“ пред скромни 300 гледачи…

Избраниците на Чедомир Јаневски беа подобар противник на теренот, создадоа повеќе шанси за гол но успеаја да реализираат само една, во второто полувреме преку Барсегјан.

Во првото полувреме не успеаја да ја затресат противничката мрежа во неколку одлични наврати Барсегјан, Блажевски и Фелипе, иако и Шпенд Асани имаше одлична шанса да казни на спротивната страна… За да конечно предноста дојде преку ерменскиот репрезентативец Барсегјан во 58. минута…

По водството на Вардар, гостите похрабро тргнаа кон голот на Гачевски, но Шабани и Јашароски не успеаја да реализираат две убави шанси.

До крајот на мечот, и Вардар имаше уште две шанси за зголемување на предноста но останаа нереализирани, за конечни 1-0.

Vardar - Skupi 7

РЕЗУЛТАТИ – 9. КОЛО

Скопје: ВАРДАР – ШКУПИ 1-0

Барсегјан 58′

Битола: ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА 1-3

Хасани 3′, 39′, Жуниор 72′ – Цветаноски 74′

Скопје: СКОПЈЕ – РАБОТНИЧКИ 0-0

Кратово: СИЛЕКС – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 1-0

Бујчевски 10′

Тетово: РЕНОВА – ПОБЕДА 0-0

ТАБЕЛА: Шкендија 25 бода, Вардар(-2) 16, Академија Пандев(-1) 14Силекс 13Шкупи 12, Пелистер 9, Победа 9, Работнички(-1) 7, Ренова 7, Скопје 4 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.