Венгер не го пушта Белерин да игра против Македонија на ЕП во Полска? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Венгер не го пушта Белерин да игра против Македонија на ЕП во Полска?

Венгер не го пушта Белерин да игра против Македонија на ЕП во Полска?

Младата фудбалска репрезентација на Шпанија до 21 година, која е во група заедно со Македонија на Европското првенство што ќе се одржи во Полска во јуни, би можела да биде без услугите на десниот бек на Арсенал, Хектор Белерин. Менаџерот на „топчиите“, Арсен Венгер, не преферира да го пушти Белерин да настапи за „црвената фурија“ на европскиот самит за млади фудбалери во Полска. Покрај Македонија и Шпанија, во групата се уште и селекциите на Португалија и на Србија.

„Тоа не е идеално за Белерин по напорната сезона. Тој треба да замине на заслужен одмор и да биде максимално подготвен за следната сезона“, изјави Арсен Венгер за медиумите на Островот.

Сепак, Венгер и не може да забрани Белерин да биде дел од селекцијата на Шпанија. Доколку тој добие повик, ќе мора да се појави на прозивката. Од друга страна, Венгер вели дека шпанските интернационалци секогаш со радост заминуваат да играат за својата држава.

„Мислам дека тој ќе ја прифати поканата, затоа што Шпанците секогаш со радост играат за својата држава“, дополни Венгер.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.