Англија ги менува епидемиолошките мерки поради финалето на ЕВРО 2020

Британскиот премиер, Борис Џонсон ќе предложи промена на епидемиолошките мерки за финалето на Европското првенство кое се игра во недела во Лондон.

Јавноста во Англија не се сложува со таа одлука, а конечната одлука ќе ја донесе парламентот во следните неколку дена. Новитет ќе биде тоа што пабовите и рестораните ќе работата подолго од 22:30 часот како што е досега.

Постои загриженост дека оваа одлука ќе донесе до зголемување на на бројката на заразени со делта сојот кој се повеќе прави големи проблеми во Европа и светот.

Се вчитува...