Аргентина преку лутиот ривал Бразил до ново финале на футсал Мундијалот

Репрезентацијата на Аргентина ќе ја брани титулата на Светското футсал првенство, откако во првото полуфинале славеше над лутиот ривал Бразил со 2-1.

Гаучосите поведоа набрзина со головите на Вапораки во 11. и Боруто во 13. минута, додека Бразилците успеаја само да намалат преку Фераро во 17. минута.

Во финалето Аргентина го чека подобриот од вториот полуфинален дуел кој на програмата е утре, а во него се среќаваат Португалија и Казахстан.

Се вчитува...