Аталанта Хоукс победи во Филаделфија и обезбеди пласман во финалето на Истокот!

Кошаркарите на Атланта Хоукс се пласираа во финалето на плејофот од Источната конференција, бидејќи во Филаделфија ги совладаа „Сиксерс“ со 103-96.

Српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ се борше со болки во коленото, па тој мина 21 минута на паркетот и постигна 4 поени (2-8 од игра), со 2 скока, асистенции и една украдена топка.

Во текот на целиот натпревар, гледавме неизвесен дуел. На крајот на третата четвртина, по добрата одбрана на Луис Вилијамс и одличниот напад, „јастребите“ се одлепија со предност од седум поени, но кошаркарите на „Сиксерс“ брзо се вратија.

Гостите целосно се оладија во првата половина на последната четвртина, дури и Хертер, кој беше најдобриот играч на паркетот. На сцена следуваше Галинари, кој го сруши отпорот на „јастребите“ од речиси пет минути без кош од игра и намали на -1.

Јанг шутираше многу лошо во текот на целиот натпревар, но тоа го надокнади со асистенции, а на крајот погоди од далечина, па запиша тројка за 93-87 на две и пол минути до крајот. Сепак, после тоа, Јанг слабо организираше неколку напади, а Сиксерс се вратија во игра на крилјата на Харис (93:92). Потоа следеа клучните и одлучувачки моменти, Тејбул го фаулираше Хертер на удар за три поени на 54 секунди до крајот, а Хертер ги погоди сите три пенали. Во следниот напад, Галинари ја украде топката од Ембид и заби во контранапад.

 

Кевин Хертер блескаше со 27 поени (10-18 од игра), 7 скока и 3 асистенции, додека Тре Јанг постигна 21 поен (5-23 од игра, 9-11 пенали), 3 скока и 10 асистенции, со 6 изгубени топки. По слабиот почеток и четири промашени удари, Данило Галинари беше многу важен со 17 поени (6-13 од игра), 5 скока и 2 асистенции, а Џон Колинс додаде 14 поени (5-6 од игра) и 16 скока.

Кај Сиксерс најдобар беше Џоел Ембид со 31 поен (11-21 од игра, 7-10 пенали), 11 скока, 3 асистенции, украдена топка, но дури и 8 загубени топки. Тобијас Харис имаше 24 поени (8-24 од мечот), 14 скока и 4 асистенции, додека Сет Кари додаде 16 поени (6-10 од игра) и по 2 скока и асистенции. Бен Симонс заврши со 4 поени (2-4 од игра), 8 скока и 13 асистенции.

Во финалето на конференцијата, Хоукс ќе се сретне со Милвоки Бакс, кој претходната вечер го елиминираше Бруклин Нетс, исто така со 4-3. Првиот натпревар на програмата е од среда до четврток, од 2.30 часот по средноевропско време, а Милвоки има предност на домашен терен.

Се вчитува...