Баерн Минхен со стил се поздрави со Флик, Алаба и Боатенг… Покрај Шалке и Вердер испадна од Бундеслигата (ВИДЕО)

Баерн Минхен со победа од 5-2 над Аугзбург се прости од тренерот Ханси Флик и легендите на клубот Џером Боатенг и Давид Алаба кои по крајот на сезоната го напуштаат клубот. Баварците поведоа со автоголот на Гоувеле во 9. минута, а потоа со головите на Гнабри, Кимих и Коман до полувремето беше 4-0. Во вториот дел гостите успеаја да намалат на 4-2, додека Левандовски во 90. минута ги постави конечните 5-2 и го урна рекордот на Герд Милер за постигнати голови во една сезона во Бундеслигата (41).

Покрај Шалке 04 уште еден гигант следната сезона ќе игра во втората лига. Се работи за Вердер Бремен кој со поразот од Борусија Менхенгладбах од 2-4 и победата на Келн над Шалке од 1-0 испадна од елитата во Германија. Фудбалерите на Келн преку плеј-офот ќе имаат шанса и следната година да играат во Бундеслигата.

РЕЗУЛТАТИ БУНДЕСЛИГА (34. КОЛО) 

Баерн М. – Аугзбург                                    5-2

Борусија Д. – Баер Л.                                  3-1

Ајнтрахт Ф. – Фрајбург                               3-1

Келн – Шалке                                               1-0

Хофенхајм – Шалке 04                              2-1

Штутгарт – Арминија Б.                            0-2

Унион Б. – Лајпциг                                     2-1

Вердер – Борусија М.                                  2-4

Волфзбург – Мајнц                                     2-3

Се вчитува...