Белорусинката Мажуронак и хероината од ЕП во Берлин: И крвава до златото на маратонот

Белорусинката Волха Мажуронак ги освои срцата на навивачите на Европското првенство во Берлин.

Во драматичен финиш победи на маратонската трка, иако во првите 10 километри имаше повеќе од сериозни здравствени проблеми двапати добивајќи и крварење од носот. Иако и целото лице и беше облеано од крв, 29-годишната атлетичарка успеа да дојде до целта. Но, не само тоа… И покрај тоа што во текот на трката постојано го миеше лицето, постапуваше средства за запирање на крвта на крајот и стигна до победата.

Белорусинката славеше со време од 2:26.22 часа пред Клеменс Калвин, која беше поспора за само шест секунди…

Се вчитува...