Бензема дава голови како од шега, Реал лесно ја победи Алмерија

Реал Мадрид лесно и убедливо славеше над Алмерија со 4-2, за враќање на победничката атмосфера во тимот во пресрет на финалето од Копа дел реј со Осасуна и полуфиналните пресметки со Манчестер Сити во Лигата на Шампионите. И овој како и многу претходни мечеви ќе остане запаметен по извонредниот Карим Бензема, кој го постигна својот втор хет-трик за едно полувреме во последните дваесетина дена, трет хет-трик за Французинот во месец април.

Серијата голови беше отворена со рутинскиот погодок во шестата минута на додавање на Винисиус, а Бензема зголеми на 2-0 по фантастичниот дриблинг и асистенција на Родриго. Хет-трикот беше комплетиран со голот од пенал постигнат пред крајот на првото полувреме.

Алмерија пред крајот на полувремето намали на 3-1, но вториот дел беше отворен со извонреден гол на Родриго, кој донесе 4-1 за Реал Мадрид на овој меч. До крајот можеше да се проследи уште еден погодок, дело на Робертоне, кој во 61. минута го совлада Куртоа по големата грешка на домашната одбрана.