Бразил го доби „одбојкарскиот-класик“ против САД

Репрезентација на Бразил стигна до триумф од 3-1 (30-32, 25-23, 25-21 и 25-20) во „одбојкарскиот-класик“ против Соединетите Американски Држави.

Првиот сет ни донесе неверојатна борба меѓу двете репрезентации во која САД за нијанса подобро се снајдоа и со 32-30 поведоа со 1-0. Слично беше и во вториот сет во кој малата среќа премина на другата страна и Бразил со 25-23 израмни на 1-1.

Како одминуваше мечот Бразилците играа се подобро, проработе и сервисот па со два сета во низа успеаја да стигнат до конечен триумф кој е трет на турнирот по поразот минатото коло од Русија. САД се наоѓаат на третата позиција во Б групата со скор од две победи и два порази, но изгубените мечеви дојдоа од двата најголеми ривала Русија и Бразил.

Се вчитува...