Бускетс: Сите му помагавме на Гомеш, но …

Серхио Бускетс го критикуваше својот соиграч Андре Гомеш, кој во текот на вчерашниот ден се пожали на својот престој во Барселона, истакнувајќи дека „некогаш не сака ни да излезе на улица“ од преголем срам поради слабите игри во каталонскиот гигант. Иако Португалецот проблемот го посочи кај самиот себе, Бускетс сепак смета дека ваквиот коментар во клучен дел од сезоната е непотребен.

„Знаевме дека има проблем, јасно ни беше дека е нешто лично. Ние како соиграчи секогаш се обидувавме да му помогнеме, разговаравме, го советувавме… но на крајот тоа е негов живот и Андре самиот мора да ги контролира емоциите. Како екипа направивме се што можеме да му помогнеме, затоа сега сум разочаран што во еден позитивен период за Барса се излегува со вакви негативности. Кога ќе се појават вакви написи по медиумите, тоа не е добро за тимот, ниту за самиот Гомеш“ – изјави Бускетс.

Фудбалерот за врска е оптимист дека Барселона ќе успее да триумфира на утрешниот дуел со Челси и да се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

„Лесно го победивме Еибар, но овој тим не го затвора просторот како Челси, кој е еден од најдобрите во Европа во тој дел од играта. Англискиот првак има и играчи што знаат како со топката, што се многу опасни.  Ние мораме да го наметнеме својот стил на игра, да ги искористиме сопствените квалитети и да стигнеме до победа“ – порачува Серхио Бускетс.

The Eibar did not close. Chelsea closes, but also knows how to play the ball. We have to know how to read the game and take advantage of our qualities. We are not speculating, since the one who does it goes wrong. “

Champions : “We are not in debt to anyone. The Champions is very difficult to win. They are the best in the world and badly used to people. In Spain and the League the streak is spectacular. Playing here or in Europe is very different.

We knew something, everyone knew it even though it’s something personal. The companions have always tried to help him, we have tried to advise him, but in the end what he lives is him, he who takes him home is him. We have done everything possible to help you. As a hobby, we have to be more positive, that the hum that is sometimes in the Camp Nou is positive, that we go to one. If we are like this at this stage of the season, it is not good for anyone. Surely this will change because here as a club and a hobby we try to go all to one. And so it will be, sure. “

Се вчитува...