Чеферин ќе тргне по нов мандат во УЕФА

Претседателот на Европската куќа на фудбалот (УЕФА), Александер Чеферин вели дека ќе влезе во трка за нов мандат на местото прв човек на УЕФА. Чеферин на чело на УЕФА дојде во септември 2016 година, каде го замени Мишел Платини.

Следните избори за претседател на УЕФА се во 2023 година, а дефинитивно Чеферин ќе биде прв фаворит особено по неуспехот на Суперлигата за кој беше еден од главните виновници.

 

Се вчитува...