Челси рутински со Кристал Палас, Варди му донесе триумф на Лестер (ВИДЕО)

Челси со рутинска победа од 3-0 над Кристал Палас ја стартуваше новата сезона во англиската Премиер-лига. Маркос Алонсо со прекрасен погодок од слободен удар во 27. минута донесе водство за „сините“, додека до крајот на првиот дел водството го удвои Пулишиќ во 40. минута.

Конечните 3-0 ги постави младиот Чалобах со својот гол-првенец во дресот на Челси во 58. минута.

Џејми Варди и сезонава очигледно е дека ќе го води Лестер во борба за врвот во англиската елита. Искусниот напаѓач беше стрелец на победничкиот гол на неговата екипа во триумфот од 1-0 над Вулверхемптон. Ова е дури седми пат Варди да стрела на отворањето на новата сезона.

 

 

 

ПРЕМИЕР-ЛИГА РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО: 

Челси – Кристал Палас 3-0

Лестер – Вулверхемптон 1-0

Барнли – Брајтон 1-2

Евертон – Саутемптон  3-1

Вотфорд – Астон Вила 3-2

 

 

Се вчитува...