Дали сте знаеле? Најдобриот голгетер во светот во младата репрезентација играл како дефанзивец (ФОТО)

Роберт Левандовски во моментов е најдобриот голгетер во светот. Полскиот интернационалец во 2020 година ја освои наградата за најдобар фудбалер во светот, а во последните години во Баерн Минхен ги урива сите можни рекорди.

Интересен е податокот што токму Левандовски во младите категории на Полска почнал како одбранбен фудаблер. Тој во репрезентацијата до 21 година на оваа земја играл како дефанзивец.

Левандовски кариерата ја почна во домашниот шампионат од каде премина во Борусија Дортмунд, а потоа и во Баерн Минхен каде што стана најдобриот напаѓач во светот.

 

 

Се вчитува...