Ден за тренерски оставки во НБА лигата

Искусниот американски стратег, Стен ван Ганди доби отказ во Њу Орлеанс Пеликанс. Клубот од Луизијана се реши за оваа одлука откако талентираниот тим годинава не успеа да обезбеди место ниту во плеј-ин фазата.

Ван Ганди на клупата на Њу Орлеанс седна на клупата минатата сезона, но не успеа да ги исполни очекувањата.

Раскин на договорот заработи и Скот Брукс, откако стратегот не успеал да се договори со Вашингтон Визардс кој беше елиминиран во првата рунда од плеј-офот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Schefter (@adamschefter)

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adrian Wojnarowski (@wojespn)

Се вчитува...