Детали за Шумахер: Тој е буден, може и да седи, но …

Предолго време светската јавност е во потрага по конкретни информации околу состојбата на Михаел Шумахер. Поранешниот Ф-1 возач имаше страшна несреќа при скијање, по што лекарите едвај му го спасија животот, а семејството оттогаш крие детали за неговата состојба како најстрога казна.

Конечно, се појавија и први поконкретни информации, откако неврологот Ерих Ридерер, откри каква е состојбата на славниот ас.

„Михаел Шумахер е буден, дише слободно, срцето му работи во добар ритам. Веројатно може да седне, можеби и да направи некој чекор со помош на другите, но не и повеќе од тоа“, вели Ридерер.

Сепак, следните зборови на овој светски познат лекар се разочарувачки…

„За жал, мислам дека ова е најдоброто што може да го достигне“, порача Ерих Ридерер.

 

Се вчитува...