„Дијамантот“ Џеко рамо до рамо со Дел Пјеро, Инзаги и Шевченко (ФОТО)

Един Џеко има турболентна сезона во Рома, и најверојатно нема да остане и следната сезона во главниот град на Италија, но и покрај сите проблеми репрезентативецот на Босна и Херцеговина е на врвот на својата професионалност.

Напаѓачот на „џалоросите“ и оваа сезона го предводи својот тим, а беше и еден од најзаслужните за тоа што Рома избори место во полуфиналето на Лига Европа. „Дијаматот“ стрелаше за Рома во реванш дуелот на „Олимпико“ против Ајакс (1-1), а со тоа се запиша и во историјата на италијанскиот фудбал.

Имено, Един Џеко постана еден од четирите играчи кои успеале да постигнат најмалку 30 гола за еден тим во Лигата на Шампионите и Лига Европа, заедно со Алесандро Дел Пјеро, кој има постигнато 46 гола за Јувентус, Филипо Инзаги (36 гола за Милан), како и легендата на „росонерите“, Андриј Шевченко кој има три гола помалку.

 

Се вчитува...