Драма во Белград: ЦСКА на колена пред Црвена Звезда

Во повеќе од драматичен натпревар, дури по продолжението Црвена Звезда славеше со 86-84 против рускиот гигант ЦСКА Москва во четвртиот натпревар од Евролигата.

Во регуларниот дел, натпреварот заврши 73-73, за да белграѓани во продолжението стигнат до триумфот, втор за нив сезонава во Евролигата.

Џордан Лојд со 31 поен ја предводеше Црвена Звезда до победата, а Марко Јагодиќ-Куриџа запиша 11 поени. Даниел Хакет постигна 29 поени за ЦСКА но недоволно за да се избегне поразот.

Црвена Звезда последен пат „армејците“ ги победи во 2016 година со 78-67 на домашен терен, а од тогаш нанижа пет едноподруго порази, се до денешниот триумф.

Се вчитува...