Е. Пелистер го доби „југо-дербито“ со Металопластика за четвртфинале во СЕХА-лигата

Ракометарите на Е. Пелистер извојуваа убедлива победа од 27-34 (14-16) на дуелот со Металопластика по која го осигураа второто место во групата и пласманот во четвртфиналето од СЕХА-лигата.

Битолчани сосема заслужено триумфираа на мечот во Шабац кој потсети на некогашната голема дерби-ракометна пресметка од некогашна Југославија.

Најдобар во македонскиот состав беше Елмир Граџан со ефект од 7 гола од исто толку обиди. По пет погодоци постигнаа Периќ и Мандалиниќ, а одлични 14 одбрани имаше Чаневски.

Кај домашните се издвои Матеја Додиќ со седум гола, а по пет постигнаа Иваниќ и Тодоровиќ.

Се вчитува...