Еурофарм Пелистер со нов голман – Египќанецот Хандави доаѓа во Битола

Еурофарм Пелистер официјално го претставува првото засилување во 2021 година, решавајќи го проблемот со голманската позиција што настана со заминувањето на Никола Митревски во Порто. Нов член на битолскиот клуб е репрезентативецот на Египет, Карим Хандави.

Хандави потпиша договор и официјално ќе биде претставен штом ќе му завршат репрезентативните обрвски на Светското првенство. Тој има 32 години, долго време е најдобар египетски голман и стандарден репрезентативец, а има и акумулирано искуство од настапи во Европа.

По искуството во Замалек, во шампионатот на Египет, Хандави мина две сезони во првакот на Турција, Бешикташ, а последен клуб за кој настапуваше е романската екипа Доброгеа Суд. Хандави доаѓа како слободен ракометар и ќе биде еден од ретките Африканци и само втор ракометар од Египет кој ќе го носи дресот на Еурофарм Пелистер. Со египетската репрезентација освои злато на Африканскиот шампионат во 2016 година на домашен терен и во 2020 година во Тунис.

„Битолските фармацевти“ ќе го претстават на промоција по завршувањето на Светското првенство, кога ракометарот ќе се јави на тренинзите на Жељко Бабиќ.

Се вчитува...