Фени Индустри без многу мака ја освои Струмица (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во последниот натпревар од 16. коло во Првата македонска кошаркарска лига, Фени Индустри стигна до релативна лесна победа на гостувањето против Струмица од 58-71 (23-22,8-16,14-15,13-18).

По израмнетиот прв период, кавадарчани презедоа се во свои раце во втората четвртина која ја добија со осум поени предност и најавувајќи ја победата. Во второто полувреме во ист ритам се одржуваше предноста за конечна победа.

Најефикасен во победничкиот тим беше Американецот Вокер со 26 поени дополнети и со 15 скока, 16 поени постигна Петровски а со 15 поени мечот го заврши Лавхорн. Во домашниот тим Сајкаров имаше 14 поени а Делипетров и Цветков по 12 поени.

По оваа победа, Фени со 8 победи и исто толку порази се израмни со Охрид АВ на шестото место на табелата, додека Струмица остана на последната позиција со само две победи и 14 порази.

 

 

Се вчитува...