Формула 1: Казна од три позиции за Ботас поради опасно возење во боксот

Валтери Ботас трката за Големата награда на Австрија ќе ја започне три позиции зад местото кое ќе го оствари на утрешните квалификации поради извртувањето во боксот на денешниот слободен тренинг.

Организаторите на трката решија дека Финецот дејствувал невнимателно и ги довдел во опасност механичарите на тимот.

Се вчитува...