Франција убедлива, Србија имаше сила само за едно полувреме

Актуелниот светски шампион Франција славеше убедлива победа против Србија со  32-21 во второто коло од групата А на СП 2019 во Германија и Данска. Србите пружија силен отпор во првото полувреме, но немаа сила за сензација против силните Французи кои беа доминантни во вториот дел и ја прославија втората победа на Мундијалот.

Србите по првиот натпревар со Русија останаа без десниот бек, Немања Зеленовиќ, но и покрај овој хендикеп, Србите влегоа решително во пресметката со светските шампиони и во првото полувреме  успеваа достојно да  се спротивстават и да држат чекор со фаворито, а до 9-8 и минимална предност.

Со серија од 5-0, Франција успеа да се одлепи на 13-9, но Србите не се предаваа и со прекрасен погодок на Иван Мошиќ од слободен удар во финишот на првиот дел, успеаја да го намалат водството на Франција на 15-12.

Французите го засилија темпото на почетокот од второто полувреме кога успеаја да направат серија од 7-1 и да се одлепат на +9 (22-13). Но, и покрај убедливото водство на Франција, Србите со сите сили се бореа да останат во игра.

Сепак, силата и квалитетот на Франција дојдоа дополн израз во последната четвртина кога актуелните шампиони го засилија ритамот и за неколку минути стигнаа до највисоки +11 (28-17), ставајќи им крај на надежите на Србија која во финишот загуби здив.

Недим Ремили и Лудовик Фабрегас  постигнаа по пет, а Кентин Мае запиша четири гола  во победата на Франција. Во репрезентацијата на Србија, анјефикасен беше Богдан Радивојевиќ со шест гола.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Во третиот натпревар од Ц групата во Хернинг, Данска го совлада Тунис со 36-22 и ја запиша втората очекувана победа.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Се вчитува...