Футсал: Шкендија приреди големо изненадување, Велес елиминиран во Купот

Тетовска Шкендија го приреди најголемото изненадување во првите натпревари од осминафиналето во Купот на Македонија во футсал елиминирајќи го најдобриот македонски тим и лидер во Првата футсал лига, КМФ Велес.

Тетовци на мечот од осминафиналето во Тетово славеа со 13-10 (6-3). Елвир Нуриши, Алтин Салихи и Бесар Халил се најзаслужните за триумфот на Шкендија и пласманот во четвртфиналето од Купот на Македонија.

Во останатите вчерашни дуели, Шкупи славеше против Астибо со 1-5, а Овче Поле го елиминираше СЕЕ Универзитет победувајќи со 3-1.

ФУТСАЛ – КУП НА МАКЕДОНИЈА (ОСМИНАФИНАЛЕ)

Шкендија – Велес 13-10

Астибо – Шкупи 1-5

Овче Поле – СЕЕ Универзитет 3-1

ДЕНЕСКА

Црна Река – Кратово

Цико – Унипаб

Илирет Куманово – Јувентус Серава

Железарец – Мал Ајакс

Карадаку – Гемиџии 1903

Се вчитува...