Гест за почит: НБА го повлекува бројот „6“ во чест на легендарниот Бил Расел

Бил Расел ќе остане запомнет како еден од најдобрите кошаркари во историјата на НБА лигатa кој имаше клучна улога во надминувањето на расната сегрегација. Легендарниот кошаркар на Бостон кој ги постави темелите на модерната ера во најсилното кошаркарско првенство почина во 88-та година од животот, а во негова чест ќе биде повлечен од употреба бројот „шест“.

Кошаркарите кои веќе го носат овој број, како Леброн Џејмс ќе можат да продолжат да настапуваат под истиот, но во иднина нема да му биде додолен на ниту еден друг играч.

Со 11 освоени прстени, Расел е најдобриот играч во историјата на НБА лигата. Пет пати ја освојуваше и наградара за МВП во НБА лигата, а 12 пати беша и НБА Олстар играч. Двапати во својата кариера беше и колеџ-шампион, а во кариерата постигна 14.522 поени, 4100 асистенции и 21.620 скока.

Се вчитува...