ГН на Холандија на календарот на Ф1 до 2025 година

Големата награда на Холандија во Зандворт ќе биде во календарот на Формула 1 уште најмалку три години, односно до 2025 година.

Ова е епилогот од договорот меѓу челниците на Формула 1 и организаторите на трката. Зандворт се врати во календарот во 2021 година и оттогаш забележа вистински бум во посети. Најмногу, секако, поради актуелниот светски шампион, Холанѓанецот, Макс Ферстапен.

„Трката за Големата награда на Холандија брзо стана една од омилените на навивачите. Таму имаме голема енергија, а распродадениот настан во последните две сезони покажува дека се функционира беспрекорно“, изјави Стефано Доменикали, првиот човек на Формула 1.

Се вчитува...