Ѓоковиќ се подотвува за УС-Опен, но не знае дали ќе игра: „Држете ми среќа“

Не почна годината на најдобар начин за Новак Ѓоковиќ откако му беше забранет настапот на Австралија Опен поради одбивање да се вакцинира против коронавирусот.

Сепак, неодамна го освои Вимблдон и покажа дека е во одлична форма, а следен предизвик за него е УС-Опен. Настапот на УС-Опен, сепак, се уште е под знак прашалник затоа што во САД е закон на сила како и во Австралија кога се во прашање невакцинираните лица.

На Ѓоковиќ во моментов му е забранет настап во САД, но како што вели максимално се подготвува и се надева дека ќе добие дозвола за настап во Њујорк.

„Огромна е честа за мене што толкав број лица ја поддржуваат мојата кариера и сакаат да ме видат повторно на терените ширум светот. Продолжувам да се подготвувам и да тренирам, а го очекувам одговорот дали постои било каква можност да патувам во Америка. Би благодарам, и држете ми среќа“ – порача Ѓоковиќ преку Твитер-порака.

Се вчитува...