Хамилтон: Сакам да останам во Мерцедес, очекувам нов договор на маса

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон изјави дека би сакал да го продолжи договорот со Мерцедес пред летната пауза оваа сезона. Хамилтон потпиша едногодишен договор со Мерцедес до 8 февруари, кој истекува на крајот на сезоната.

Британецот победи во трката за Големата награда на Шпанија во неделата и го оствари третиот триумф на четири трки оваа сезона.

„Не сакаме да брзаме, но мислам дека треба да бидеме разумни и да започнеме преговори. Ова се сложени разговори и се надевам дека ќе започнеме наскоро“, изјави Хамилтон.

Преговорите за претходниот договор беа одложени, бидејќи Хамилтон и директорот на тимот, Тото Волф, сакаа да ја почекаат седмата шампионска титула, со која Британецот се изедначи со рекордот на Михаел Шумахер.

По вчерашната победа, Хамилтон има 14 поени повеќе од главниот ривал за титулата, Макс Верстапен од Ред Бул.

„Имаме уште 19 трки, но би било одлично да се направи нешто (околу договорот) пред летната пауза, за да можеме да одиме на одмор со мирна глава и да имаме јасна слика за иднината“, изјави 36-годишниот Британец.

Во Формула 1 има три недели летна пауза помеѓу трките во Унгарија на 1 август и трката за Големата награда на Белгија. Се очекува Хамилтон да остане во Мерцедес, а Волф мора да избере кој друг ќе вози за тимот, помеѓу сегашниот возач Валтери Ботас и Georgeорџ Расел од Вилијамс, но и Естебан Окон, кој во моментов вози за Алпина, иако Тото Волф е негов менаџер.

Се вчитува...