Кајл Лаури е желба на Лејкерс

Лос Анџелес Лејкерс не успеаја да ја одбранат титулата во НБА лигата, но тимот од „Ел-Еј“ веќе е насочен кон следната сезона и враќање на тронот. За тоа на Леброн Џејмс и Ентони Дејвис ќе им биде потребна уште една супер-ѕвезда, а погледите се насочени кон бековската позиција.

Во игра за нов играч на тимот од „градот на ангелите“ се неколку имиња меѓу кои е и Кајл Лаури. Играчот кој е дел од Торонто од 2012 година е спремен за промена на средината, а тоа е во полза и на Лејкерс кои на 35-годишникот можат да му понудат ветерански договор.

Рамо до рамо со „Кралот“ може да заигра и Демар Дерозан кој впрочем и беше желба на тимот изминатата сезона. Доколку тоа се случи Лаури и Дерозан повторно би заиграле заедно по 2018 година.

Се вчитува...