Карашев ја доби улогата за главен судија на Суперкупот на УЕФА

Сергеј Карашев од Русија е избран за главен судија од судискиот комитет на УЕФА за натпреварот од Суперкупот на УЕФА меѓу Челси и Виљареал, кој е закажан на програмата во среда на 11 август на Националниот фудбалски стадион во „Виндзор парк“ во Белфаст, Северна Ирска.

Карашев, кој има 42 години, е меѓународен судија од 2009 година и редовно суди на натпревари во Лигата на шампионите, УЕФА Лига Европа и националните тимски натпревари.

Тој судеше и на три натпревари на Евро 2020 ова лето, вклучувајќи го и осминафиналниот меч меѓу Холандија и Чешка.

Се вчитува...