Карим Бензема го продолжи договорот со Реал Мадрид до 2021 година

Францускиот интернационалец Карим Бензема и официјално го продолжи договорот со Реал Мадрид до 2021 година. Тој дојде на „Сантијаго Бернабеу“ како млад фудбалер од Лион во 2009 година, и ќе остане повеќе од една деценија во „кралскиот клуб“.

Бензема ќе добие зголемување на годишната нето плата од 7,5 милиони евра, а отштетната клаузула ќе изнесува фантастични една милијарда евра. Со ова Реал Мадрид ги заштити своите најдобри фудбалери со нови откупни клаузули, откако ПСЖ ова лето ја „нападна“ Барселона и го откупи Бразилецот Нејмар.

Се вчитува...