Карим Хендави претставен во Пелистер (ФОТО)

Еурофарм Пелистер официјално го претстави репрезентативецот на Египет, Карим Хендави. Тој има 32 години, долго време е најдобар египетски голман и стандарден репрезентативец, а има и акумулирано искуство од настапи во Европа.

По искуството во Замалек, во шампионатот на Египет, Хендави мина две сезони во првакот на Турција, Бешикташ, а последен клуб за кој настапуваше е романската екипа Доброгеа Суд. Хендави доаѓа како слободен ракометар и ќе биде еден од ретките Африканци и само втор ракометар од Египет кој ќе го носи дресот на Еурофарм Пелистер. Со египетската репрезентација освои злато на Африканскиот шампионат во 2016 година на домашен терен и во 2020 година во Тунис, а беше дел и од репрезентацијата на Светското првенство на кое „фараоните“ несреќно по изведување на пенали изгубија од светскиот шампион Данска.

Се вчитува...