Касилјас: Ретко зборувам за Реал, но ќе кажам дека направив грешка кога заминав

Пет години откако го напушти Реал Мадрид каде настапуваше цела своја кариера, Икер Касилјас објави на социјалните мрежи дека еден ден ќе се врати во клубот.

Легендарниот голман не прецизира кога би можело тоа да се случи, но јасно алудира дека сака во иднина да се вклучи во раководните структури на Реал Мадрид.

„Ретко зборувам за моето заминување од Реал Мадрид. Кога заминував сам одржав прес-конференција и тоа беше голема грешка. Минаа пет години откако заминав, пет години откако ја минав границата во Португалија. Ова е фотографија од натпреварот со Гетафе за кој веќе знаев дека ќе биде мој последен“ – напиша Касилјас меѓу другото на својот Инстаграм профил.

 

View this post on Instagram

 

Pocas veces hablé de mi salida del @realmadrid. Di una rueda de prensa en solitario, error, y me fui. 5 años han pasado ya desde entonces. 5 años que cruce la frontera que me llevó a nuestro país vecino: Portugal. Necesitaba volver a sentirme otro. Tener un nuevo ambiente, abandonar estar tan expuesto a la crítica y querer mejorar. Es así amigos, todos los jugadores (sean buenos o malos) quieren mejorar. Y para ello hay mejorar lo físico y lo mental. Y esto último era importante. En Oporto lo volví a sentir. Que no os cuenten otras cosas. Esta foto es de un Real Madrid vs Getafe, temporada 14/15. Yo ya sabía que iba a ser mi último partido. The Last Match. #iwillcomeback #madrid #buenasnochesmundo🌍

A post shared by Iker Casillas (@ikercasillas) on

Се вчитува...