Кепа е убедливо најлошиот голман од вкупно 730 во историјата на Премиер-лигата

Челси во 2018 година го собори светскиот рекорд во трансфери на голманите, плаќајќи го Кепа Аризабалага неверојатни 80 милиони евра.

Во Лондон веруваа дека тогаш 23-годишниот Шпанец ќе биде долгорочно решение за нив, но само две години потоа очајнички му бараат замена. Франк Лампард целосно го загуби трпението со Шпанецот кого за одлучувачкиот натпревар за пласман во Лигата на шампионите против Ватфорд го стави на клубот. Кепа од поодамна е и на мета на навивачите на Челси кои се очајни поради неговите претстави.

А, и статистичките податоци се против Кепа. Тој е најлошиот голман од вкупно 730 во историјата на Премиер-лигата кои одиграле најмалку по десет натпревари.

Кепа има само 54,5% одбрани што е убедливо најлошо откако се води статистика за Премиер-лигата, а Шпанецот прими дури 8% повеќе од сите голови на Челси од 1992 година. Оваа сезона прими 47 гола, а педантните статистичари пресметале дека во дури 30% од головите не се ни помрднал.

 

Се вчитува...