Кил го совлада Алборг (ВИДЕО)

Ракометарите на Кил стигнаа до  победа на домашен терен против дански Алборг од … во натпревар од седмото коло во А групата од Лигата на шампионите. Германците беа подобар противник во првото полувреме, па на пауза заминаа со плус три 17-14.

Гостите заиграа за нијанса подобро во вториот дел, но немаа сила за целосен пресврт. Екберг и Пекелер со по седум гола беа најефикасни во таборот на победникот, додека кај поразените Жул-Ласе постигна осум гола.

 

 

 

 

 

Се вчитува...