Кил со полувреме од сништата до бронзен медал во Келн

Ракометарите на Кил го освоија третото место во овогодинешното издание на „Фанјл 4“ турнирот на Лигата на Шампионите во Келн откако во „натпреварот кој никој не посакува да го игра“ славеа против Магдебург со 28-32 и тоа благодарение на блескавото прво полувреме во кое беше стекната предност од девет голови.

Кил одигра доминантно прво полувреме во кое рано го скрши отпорот на противникот и со мини серии стекна предност од убедливи 14-23. Магдебург се обиде да се врати во средбата во второто полувреме, но и покрај тоа што брзо ја преполови негативата немаше сили за целосен камбек и неизвесна завршница.

 

Се вчитува...