ЛА Клиперс го „торпедираа“ ослабениот Лејкерс – Кошаркарите на Чикаго го совладаа Бруклин

Клиперс лесно го совлада десеткуваниот Лејкерс со резултат од 104-86 во дербито одиграно во Лос Анџелес. Веќе на крајот на првата четвртина, кошаркарите на Клиперс создадоа двоцифрена предност и во поголемиот дел од натпреварот, разликата беше 15-20 поени.

Маркус Морис беше најефикасен кај Клиперс со 22 поени (9-13 од игра, 7 скока), а Кавај Ленард постигна 19 поени (8-15 од игра), 10 скока и 8 асистенции. Пол Џорџ постигна 16 поени (6-14 од мечот), со 7 скока и 3 асистенции, Лук Кенард имаше 15 поени, додека Ивица Зубац постигна 6 поени (3-5 од игра за 31 минута), 9 скока и 2 блокади.

Кај ослабениот Лејкерс, Монтрез Херел постигна 19 поени (7-12 од игра) и 6 скока, Тален Хортон-Такер постигна 16 поени, а Марк Гасол 11 поени.

 

 

 

Од останатите дуели, кошаркарите на Чикаго Булс на домашен терен го совладаа Бруклин Нетс со 115-107, Нетс играа без повредените Кевин Дурент и Џејмс Харден.

Булс добија клучна предност на крајот на првото полувреме, благодарение на Вучевиќ, Саторански и Лавин. Во третиот период беше +17, но Нетси сепак не се предадоа и на пет минути пред крајот стигнаа до -7 со поените на Ирвинг.

Најдобар кај Чикаго, кој сега има скор 20-28, беше Зак Лавињ со 25 поени (8-17 од игра), 3 скока и 5 асистенции, Никола Вучевиќ имаше 22 поени (10-17 од игра), 13 скока и 2 асистенции и рампи, додека Томас Саторански имаше 19 поени (8-10 од игра) и 11 асистенции.

Кај Бруклин (резултат 34-16) се истакна Кајри Ирвинг со 24 поени (12-27 од игра) и 15 асистенции, Ландри Шемет постигна 13 поени, Ламаркус Олдриџ имаше 11 поени и 3 скока, Џо Харис даде запиша 11, а Блејк Грифин 10 поени.

 

Се вчитува...