КМФ Проект од Јосифово е нов футсал-шампион на Македонија, од Шкупи велат одлуката скандалозна

Екипата на КМФ Проект од Јосифово е нов шампион во футсал на Македонија, откако Комисијата за футсал при ФФМ стави крај на шампионатот кој на три кола до крај беше прекинат поради пандемијата од коронавирусот.

Тимот на КМФ Проект следната година ќе биде македонски претставник во футсал Лигата на шампиони.

Од Шкупи велат дека оваа одлука на ФФМ е скандалозна бидејќи според нив шампионатот треба да биде довршен.

Скандалoзна е одлуката на Владата и ФФМ со која е прекинато елитното првенство во мал фудбал, тимот на КМФ Проект е неправедно прогласен за шампион. Институциите кои не ја презедоа исплатата на ПЦР-тестовите за тимовите учесници во Првата лига на футсал, исто така и тековната 2020/2021 година. сезоната е официјално прекината. Со оваа одлука, моментално првиот тим на табелата, КМФ Проект Цико е неправедно прогласен за шампион, со оглед на тоа што имаа уште 3 круга да се одиграат до крајот на сезоната. Во оваа прилика ние како клуб реагираме остро на оваа неправда, која на изненадување на сите дојде со избрзана одлука на Владата и на Комисијата за инфективни болести, што не дозволи продолжување на шампионатот дури и во услови кога се намалува бројот на лица погодени од Ковид 19. Понатаму, истата Комисија дозволи ракометни натпревари, кои исто така се играат во затворено опкружување, но не и натпревари во мал фудбал, што директно паѓа дека сè е направено со една единствена цел, да го запре нашиот тим што повторно треба да биде прогласен за шампион.  Кога преку рефлексите и различните притисоци не успеаја да не сопрат како клуб да го продолжиме патот на вистински шампиони, конечно излезе помошта на Владата помогната од ФФМ, која дури и покрај тоа што се сметаше за една од најбогатите институции во земјата, не виде начинот да им помогнете на клубовите од Првата лига во мал фудбал, да ви плаќаат тестови за PCR пред секој шампионски натпревар, и згора на тоа, кога имаа само 3 кола до крајот на првенството. Вистински грев за сè што се случува во нашата земја, и каде на друго место, политиката директно се меша во спортот, и сите знаеме дека ова е сериозно кршење. Ние како клуб ќе им ја претставиме оваа неправда на највисоките инстанци на УЕФА, бидејќи веруваме дека правдата е на наша страна“, стои во соопштението на Шкупи испратено до нашата редакција.

Се вчитува...