Комплетен распоред: ‘Поранешен СССР’ ќе ги тестира македонските екипи во Анталија!

Шест македонски екипи својата финална подготовка за пролетниот дел од шампионатот ќе ја имаат од овој викенд во турскиот туристички центар Анталија.

Шкендија, Вардар, Работнички, Академија Пандев, Силекс и Шкупи се селат до почетокот на февруари во Анталија, каде вкупно заедно ќе одиграат 32 пријателски натпревари.

Македонските екипи главно формата ќе ја „брусат“ преку тестови со тимот од земјите од поранешниот СССР. Безмалку 80% од пријателските дуели ќе бидат против екипи од Русија, Украина, Азербејџан и Узбекистан, а дополнение се тимовите од Источниот европски блок, кои доаѓаат од Полска, Унгарија, Чешка, Бугарија…

Единствено Шкендија ќе има пријателски со швајцарски Цирих, и со најдобриот тим од Хрватска, Динамо Загреб, а Академија Пандев договори тест дуели и со јужнокорејскиот Даежон.

Од македонските екипи, први со тест дуелите во Анталија почнуваат „вардарци“ кои утре ги очекува мечот со узбекистански Пахтакор.

КОМПЛЕТНИОТ РАСПОРЕД НА ТЕСТ ДУЕЛИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕКИПИ ВО АНТАЛИЈА

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА ШКЕНДИЈА:

22.01 – Цирих (Швајцарија)

26.01 – Олимпик Доњецк (Украина)

30.01 – Динамо Загреб (Хрватска)

03.02 – Габала (Азербејџан)

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА ВАРДАР:

20.01. – Пахтакор (Узбекистан)

23.01. – Берое (Бугарија)

27.01. – Черноморец Одеса (Украина)

31.01. – Залгебје Лубин (Полска)

03.02. – Словачко (Чешка)

04.02. – Дукла Прага (Чешка)

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА РАБОТНИЧКИ:

24.01 – Габала (Азербејџан)

26.01 – Интер Баку (Азербејџан)

29.01 – Динамо Санкт Петербург (Русија)

31.01 – Мариопол (Украина)

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА СИЛЕКС:

24.01 – Оренбург (Русија)

26.01 – Луч Енергија (Русија)

28.01 – Арка Гдиња (Полска)

30.01 – Нефчи (Азербејџан)

31.01 – Мариупол (Украина)

02.02 – Кубан Краснодар (Русија)

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ:

21.01 – Јенисеј (Русија)

24.01 – Краковија (Полска)

25.01 – Младост Лучани (Србија)

28.01 – Сумкајт (Азербејџан)

31.01 – Приштина (Косово)

01.02 – Јагелонија (Полска)

03.02 – Даежон (Ј.Кореја)

ПРИЈАТЕЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА ШКУПИ:

25.01 – Карабах (Азербејџан)

27.01 – Стал (Украина)

30.01 – Чаквари (Унгарија)

02.02 – Черноморец (Бугарија)

04.02 – Анжи (Русија)

Се вчитува...