Корда го изненади Хуркач, Лехачка славеше против фаворизираниот Оже-Алијасим

Американскиот тенисер Себастија Корда направи подвиг на Австралија Опен елиминирајќи го Хуберт Хуркач во осминафиналето во драматичен меч со 2-3 (6-3, 3-6, 2-6, 6-1, 6-7).

До изненадувачка победа стигна и Јуржи Лехачка кој со 3-1 (6-4, 3-6, 7-6, 7-6) славеше против фаворизираниот Оже-Алијасим.

Во четвртфиналето патува и Русинот Карен Хачанов кој славеше против Јошихито Нишиока со 3-0 во сетови (6-0, 6-0, 7-6), како и Циципас кој се намачи против Синер, но славеше со 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3).

Се вчитува...