Кошаркарите стигнаа во Сарагоса

ЕКИПА во Сарагоса, Шпанија

Стеван Цаневски 

Кошаркарската репрезентација на Македонија стигна во Сарагоса, каде во петок ќе и гостува на Шпанија во натпревар од 5. коло во квалификациите за пласман на Светското првенство 2023 година.

Кошаркарите рано утринава од меѓународниот аеродром во Скопје заминаа за Истанбул, од каде со авион стигнаа во Мадрид, а потоа по три часовен пат стигнаа во градот во кој ќе се игра натпреварот.

Селекторот Бајиќ за овој натпревар ги повика следните кошаркари:

СОСТАВ МАКЕДОНИЈА: 

Војдан Стојановски – МЗТ Скопје Аеродром, Бојан Крстевски – МЗТ Скопје Аеродром, Адем Мекиќ – МЗТ Скопје Аеродром, Кристијан Николов – МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Робев – МЗТ Скопје Аеродром, Стојан Ѓуроски – Пелистер, Андреј Маслинко – ТФТ, Виктор Ташовски – ТФТ, Виктор Ефремовски – Гостивар, Теодор Симиќ – Барселона-Шпанија, Андреј Јакимовски – Вашингтон Стејт (НЦАА-САД), Рубин Стефанов – Италија.

Натпреварот меѓу Шпанија и Македонија кој е закажан за во петок е со почеток во 19.30 часот.

Се вчитува...