Кавадарци ќе биде домаќин на кошаркарскиот Куп на Македонија!?

Кошаркарите на МЗТ Скопје ќе ја бранат Куп-титулата освоена минатата година во Гевгелија за нешто повеќе од 30 дена. Битката за лицитација ќе се одржи на 18. јануари во просториите на македонската куќа на кошарката, а како што дознава ЕКИПА градот Кавадарци ќе биде домаќин на завршницата од Купот.

Претседателот на МКФ, Петар Наумоски минатата година им ја довери организацијата на кавадарчани за квалификациите на Евробаскет.

На Купот ќе настапат осум екипи  во машка конкуренција (последниот учесник ќе биде една од екипите на Вардар, Струмица, Пелистер и Гостивар кои играат преднатпревари)  и четирите најдобро пласирани по првиот дела на првенството во Првата женска лига, по следниов распоред:

 Четвртфинални натпревари:20:00 4-5 Д18:00 3-6 Ц15:30 2-7 Б13:00 1-8 А Полуфинални натпревари:13:00 1-4 А Женски куп15:30 2-3 Б Женски куп18:00 А-Д ф20:30 Б-Ц Г Финални натпревариА-Б Финале на Купот (Жени)Ф-Г Финале на Купот (Мажи)

Се вчитува...