Крај на сите дилеми – Познати тимовите што ќе учествуваат во НБА-плејофот

Две четвртини, толку му даде Мелоун на Јокиќ во Орегон пред плејофот. Денвер загуби од Портланд, Србинот постигна 21 поен, имаше 3 скока и 2 асистенции за нешто помалку од 17 минути игра. Практично, сите петеорки на Нагетси беа ограничени на помеѓу 10 и 20 минути игра, што ги искористи домаќинот. Натпреварот беше многу поважен за Блејзерси, Лилард постигна 24 поени и имаше 10 асистенции, Ковингтон 23, па Портланд го обезбеди шестото место и во првото коло ќе игра со Денвер, кој остана трет на Истокот.

Исходот во Орегон беше лоша вест за Лејкерс, Леброн постигна 25 поени во победата над Њу Орлеанс, а со тоа обезбедија пет триумфи во низа, но тоа не помогна, Лејкерси мора да добијат еден од следните два натпревари за да одат во плејофот. Тие како седмо пласирани ќе играат со Вориорс, победникот оди понатаму, додека поразениот има уште една шанса, ќе игра за последното место во плејофот против подобриот од дуелот помеѓу Мемфис и Сан Антонио.

Принципот на плеј-офот е јасен, седмиот и осмиот тим на конференцијата имаат поголеми шанси, играат едни со други, победникот е во плејофот, а поразениот има уште една можност, па ќе игра против подобриот од дуелите меѓу 9-от и 10-от пласиран тим. Значи, екипите кои се наоѓаат на последните две места во плејофот, како што во Западот се Спарси и Гризлис ќе треба да победат на два натпревари за да обезбедат пласман.

Источниот плеј-оф е исто така решен и познат, Вашингтон стигна до осмото место со победа против Шарлот, ќе игра против Бостон, победникот оди понатаму, поразените ќе имаат уште една шанса, ги чека натпревар против подобриот од дуелот меѓу Индијана и Шарлот. Доколку Визардси слават, тие ја заземаат позицијата број 7, па тогаш во првото коло ќе одат на Нетс.

Прв на истокот е Филаделфија, го добија Орландо, па сега останува ги одмараат своите најдобри кошаркари и да го чекаат исходот во плејофот.

Резултати:

Њујорк – Бостон 96:02
Торонто – Индијана 113: 125
Вашингтон – Шарлот 115: 110
Сан Антонио – Феникс 121: 123
Голден Стејт – Мемфис 113: 101
Атланта – Хјустон 124: 95
Бруклин – Кливленд 123: 109
Филаделфија – Орландо 128: 117
Детроит – Мајами 107: 120
Чикаго – Милвоки 118: 112
Минесота – Далас 136: 121
Newу Орлеанс – ЛА Лејкерс 98: 110
Оклахома – ЛА Клиперс 117: 112
Портланд – Денвер 132: 116
Сакраменто – Јута 99: 121

Плејин парови: 

ИСТОК

Бостон – Вашингтон
Индијана – Шарлот

ЗАПАД

ЛА Лејкерс – Голден Стејт
Мемфис – Сан Антонио

Плејоф парови:

ИСТОК

Филаделфија и осмопласираниот во плејофот
Бруклин – наспроти 7-от тим во плејофот
Милвоки – Мајами
Newујорк – Атланта

ЗАПАД

Јута наспроти 8-от во плејофот
Феникс против пласираниот на 7 позиција во плејофот
Денвер – Портланд
ЛА Клиперс – Далас

Се вчитува...