Куманово го освои Кавадарци, Пелистер надмоќно против „соколите“

Кошаркарите на Куманово без апсолутно никакви проблеми го освоија Кавадарци во 17. коло од Првата македонска кошаркарска лига славејќи против Фени Индустри со 80-108 (15-24, 18-26, 28-33, 19-25).

Од почетокот на мечот кумановци ја презедоа контролата на играта и резултатот во свои раце, па откако на полувреме заминаа со предност и од 17 поени, до крајот само рутински го доведоа мечот до конечна победа од цели 28 поени разлика.

Дури шест кошаркари на Куманово имаа двоцифрен ефект, а најефикасен беше Стајиќ со 20 поени. Ѓекиќ мечот го заврши со „дабл-дабл“ ефект од 16 поени и 10 скока, а по 18 поени постигнаа Мекиќ и Караколев. 14 поени постигна Јанески а со 13 поени мечот го заврши Караџоски. Во поразениот тим се издвои Вокер со 24 поени и 7 скока.

Пелистер, пак, лесно дојде до победата пред својата публика против Карпош Соколи од 95-66 (25-21,27-20,15-19,28-6).

Најефикасен кај „пелистерци“ беше Луис со 24 поени, дополнети и со 10 скока, 17 поени постигна Давков а со 15 поени мечот го заврши Атанасовски. Кај „соколите“ најдобар беше новиот Американец Кори Спенс кој мечот го заврши со 28 постигнати поени.

 

Се вчитува...